Projektový den 100 let republiky

[8. 11. 2018 21:58:31]
Projektový den 100 let republiky

Mimořádnou událost v dějinách naší země – 100. výročí založení republiky - jsme si na naší škole připomněli projektovým dnem.

Žáci prvního stupně měli své aktivity rozdělené na dvě části. V teoretické  se například seznamovali s naším prvním prezidentem T. G. Masarykem, zhlédli krátké dokumentární filmy ze série Dějiny udatného českého národa, povídali se o významných osobnostech naší historie.

V praktické části si žáci 2. třídy namalovali lipové listy, do nich napsali jméno slavného sportovce, kterého představili ostatním dětem ve třídě. Nakonec listy nalepili na společný strom. V ostatních třídách vytvářeli plakáty.

Na druhém stupni jsme projektový den připravili tak, že se každá třída zaměřila na určitou oblast a měla za úkol představit výsledky své práce ostatním třem třídám druhého stupně.

Žáci 6. třídy se rozdělili do několika skupin, každá z nich vytvořila plakát s určitým námětem- historií zemědělství, měny, sportu…a svoji práci ústně prezentovali.

Žáci 7. třídy se pokusili přenést do roku 1918. Patřičně se k tomu oblékli, nacvičili kulturní vystoupení inspirované básněmi a písněmi, kterými v roce 1923 oslavovali janovičtí žáci vznik republiky. Zazněly písně Hej Slované, Bývali Čechové a báseň Slovan jsem. Dále měl každý žák na své lavici celou sbírku historických předmětů (mince, bankovky, poštovní známky, dopisy, knihy, věci z kuchyně i z hospodářství), se kterými své spolužáky podrobně seznámili.

Osmáci využili moderní techniku a zpracovali powerpointové  prezentace – medailony významných osobností naší staleté historie z oblasti politiky, sportu a kultury.

Žáci deváté třídy se zaměřili na vzpomínky a příběhy svých blízkých, které prožili během uplynulých sta let. Expozice se jmenovala „Paměti našich blízkých“. Žáci se ptali rodičů, prarodičů a známých a snažili se posbírat zajímavé vzpomínky. Ty nejzajímavější z nich pak prezentovali svým mladším spolužákům.
Vzhledem k tomu, že se vzpomínky vážou k různým událostem, v krátké prezentaci shrnuli nejdůležitější události uplynulých sta let, její součástí byl i krátký filmový spot. Po prezentaci si pak spolužáci mohli prohlédnout výstavu starých dokumentů a fotografií a porovnat, jak vypadala vojenská uniforma v roce 1968 a jak vypadá dnes.

Sté výročí naší republiky si zasloužilo naši velkou pozornost a z povedeného projektového dne jsme měli radost my učitelé i naši žáci.

 

Fotogalerie

Autor: Mgr. Yvona Kohoutková
Zpět...